תאריך הביקור: 15 לנובמבר 2013

לולך הגענו לאחר ששמענו שהוא היחיד בארץ שמגדל את ה Caviar Citron שאני כל כך אוהבת ומתגעגעת מימי עבודתי בפריז. מדובר בהדר ממשפחת הליים אשר כל ה”בשר” שלו עשוי מכדורים קטנים של לימון שמתפצפצים בפה ומפזרים טעם לימוני נהדר. לא הייתי בטוחה שהוא מוכר פירות בנוסף לעצי פרי לשתילה אז התקשרתי מראש ודיברתי עם משה ולך. האמת, לא ממש הבנתי מה הוא אמר אבל מה שבטוח הוא חזר והדגיש שאם אני שפית אני חייבת לבוא. פשוט חייבת. פיננו את יום שישי והצפנו לכיוון עין שמר לבקר את ולך.

צור ערך לנו סיור חביב בו הכרנו כל מיני פירות מעניינים: תפוח אדמה שחור שגדל על מטפס, פרי קטן וורוד בטעם גלידה, תרמילים של עץ צל גדול עם ספוג רך ומתוק בתוכם, ראינו גם זי’קית על העץ, פיטנגו ענק, קרמבולה מתוקה, צימוק יפני שנראה כמו צימוק אבל בטעם דומה לחרוב, קליפת עץ קינמון ועלי All Spice וקארי וכמובן את הקוויאר סיטרון לו השתוקקתי. קוראים לו גם “אצבעות ליים” בעברית, כך הסתבר. טעמנו מהכל, התרשמנו, החכמנו, אבל לקנות כמה פירות של אצבעות ליים לא נתנו לי, לא חשוב מה אמרנו.

סיימנו את הביקור בחוויה יוצאת דופן של טעימה מהפרי המכושף. מדובר בפרי קטן ואדום שנראה קצת כמו דומדמנית כלשהי. לפני הטעימה צור פרס לימון ונתן לכל אחד לטעום אם הלימון “כשר” וחמוץ למהדרין. הוא אכן היה חמוץ ביותר ולא יכלתי לטעום יותר מליקוק לשם רושם. כל אחד קיבל טעימה על קצה הסכין מהפרי – ממש חתיכה קטנה, אותה היינו צריכים להעביר בכל חלל הפה וללעוס. הטעם של הפרי היה מתוק. “ועכשיו” צור הצהיר, “תטעמו שוב מהלימון”. וכך עשינו. למרות שהציפיות היו בשמיים, המציאות התעלתה על הציפיות. הלימון היה מתוק! מאוד מתוק וחמוץ ביחד, קצת כאילו טפטפו עליו סוכרזית נוזלית אבל בלי טעם לוואי. ואנחנו, באמוק, התחלנו לטרוף לימונים. ביקשנו עוד ועוד ואכלנו אותם כאילו היו תפוזים. כשנגמרו הלימונים נודע לנו שההשפעה תמשך עד כשעתיים ותהפוך כל דבר שנאכל בעל אסידיות או מרירות למתוק. נפלא. זאת בהחלט היתה חוויה שלא מהעולם הזה. מומלץ ביותר.

אז בסוף ירדתי מהרעיון של הגשת מנה עם אצבעות ליים, לפחות עד שיתגלה מישהו שרכש שיח של הפרי הזה ומוכן למכור לי פירות, אבל לפחות חזרנו עם עץ קרמבולה קטן הביתה לשתילה במרפסת, אותו נטפח בתקווה לקבל בקרוב פירות יפהפיים של הפרי המגונדר הזה.

מקווים לחזור לולך כדי להיחשף לעוד פירות חדשים אחרי החורף. 

Tagged with →  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *